Sevgili Anneler,

Kızınız artık genç bir kız oldu. Karmaşık duygular içinde olmanız, heyecan ve hüznü aynı anda hissetmeniz çok normal. Zaman hızla geçiyor ve bu sürecin başlamasının ilk adımı olan regl, hem heyecanlı hem karmaşık duygular yaşatabilir. Belki de kızınızdan daha fazla siz heyecanlısınız.

Bütün bu duyguları hissetmeniz çok normal. Bu durum aynı zamanda sizin de ilk regl deneyimlerinizi aklınıza getireceği için daha da duygu yüklü olabilir. Bu nedenle o ana kendinizi duygusal olarak hazırlamanız ve kızınızı doğru bilgilendirmeniz, kızınızın bu döneme daha sağlıklı adım atması açısından çok önemli.

Kızınızın bu dönemi doğal bir süreç gibi algılaması için siz de bu konuda araştırma yapmalı, kendinizi ve kızınızı psikolojik olarak hazırlamalı ve en önemlisi artık kızınızın büyüdüğünü kabul etmelisiniz. Kızınız bu dönemde sadece bedensel olarak hızlı bir değişim sürecine girmiyor, aynı zamanda psikolojik olarak da hızlı bir gelişim sürecinde ve bu hassas dönemde kızınızla doğru iletişim kurmanız çok kritik. Bunu başarabilmeniz artık kızınızın bir yetişkin bir birey olduğunu kabul etmenizle başlar ve koşulsuz olarak her zaman yanında olduğunuzu göstermeniz, koşulsuz sevdiğinizi hissettirmeniz ve her konuda anlayışlı olmanızla devam eder.

Peki regl öncesi, regl anı ve regl sonrası nelere dikkat etmelisiniz, bunları biliyor musunuz?

İlk regl deneyimi kızınız için gerçekten çok önemli. O anda korkmaması, bu durumun sağlıklı bir birey olmanın özelliklerinden biri olduğunu öğrenmesi için sizin desteğinize ihtiyacı var. Kız çocuklarının en güvenli limanı anneleridir. Her konuda önce annelerine danışırlar ve onlardan yardım isterler. Bu konuda doğru yaklaşımınız, çocuğunuzu psikolojik olarak regle hazırlar ve kendine olan güvenini artırır. Eğer siz bu konuda doğru bilinçlendirmezseniz kulaktan dolma bilgilerle kaygılanabilir. Bu nedenle kızınızı da kendinizi de regle hazırlayın.

Regl öncesi kızınızı da kendinizi de hazırlayın!

Kız annesi olmak demek kızınızın bir gün genç kız olacağını ve ona rol model olacağınızı bilmek demektir. Kızınız, birçok şeyi önce sizden öğrenecek ve koşulsuz güvendiği annesi olarak, sizi rol model alacak. İyi bir rehber olmanız için kızınıza nasıl yaklaşacağınızı ve bu konuda nasıl bilgilendireceğinizi bilmeniz gerekir.

Kızım henüz çok küçük bir açıklama yapmak için  erken demeyin. Kızınızın ne zaman regl olacağını çok net tahmin edemeyeceğiniz için regl döngüsü ve kadın anatomisi hakkında en doğru bilimsel bilgiye ulaşmanız gerekir. Regl öncesi kızınıza regl hakkında ön bilgi vermeniz, regl olduğu gün ise daha detaylı bilgi vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bu konuda özellikle bilimsel temeli olmayan, kulaktan dolma yanlış bilgi vermekten çekinmeniz gerekir. Örneğin kızınıza “regl olmak doğurganlığı gösterir, regl olmazsan çocuğun olmaz” gibi onun yaşına uygun olmayan, o anda ihtiyacı olmayacak bir açıklama, hem gereksiz hem yanlış olur. Çünkü regl olmamanın da nedenleri vardır. Böyle bir açıklama çocukta kaygı yaratabilir. Özellikle daha geç regl olan bir genç kız “hâlâ regl olmadım” diye kaygılanabilir ve kendinde kusur arar. Burada çocuğun ihtiyacı olan şey; yeni bir döneme girdiği, artık düzenli olarak regl olacağı ve bunun da sağlıklı bir genç kız olmanın doğal bir özelliği olduğunu bilmesidir ve ilk regl olduğunda endişe etmemesidir.

Eğer ön ergenlik döneminde kızınıza regl hakkında bilgi vermezseniz, ilk regl olduğunda endişeye kapılabilir. Siz belki çok erken olduğunu düşünüp bilgi vermeyi ertelemiş olabilirsiniz. Bu nedenle kızınızın gelişimini izlemeli ve ön ergenlik belirtilerini görmeye başladığınız ilk anda, doğru bir zamanda regl ile ilgili bilgilendirmeyi yapmalısınız.

Regl öncesi bilmesi gereken en önemli konu regl sırasında göreceği kandan korkmaması, bunun genç bir kız olmanın özelliği olduğunu bilmesidir.

Kızınıza bu durumu anlatırken içinizden geldiği gibi doğal davranır, örneklerle açıklarsanız daha faydalı olacaktır. Bu açıklamada vereceğiniz ana mesajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Regl korkulacak, utanılacak bir şey değildir.
  • İlk regl olduğunda benimle paylaşabilirsin, genç kızlığa ilk adım atışını birlikte kutlayabiliriz.
  • Regl olmak, sağlık probleminden kaynaklanan bir hastalık değil, her ay olacak sağlıklı bir döngüdür.
  • Regl her ay 3-7 gün sürebilir ve kanama miktarı herkeste farklılık gösterebilir.
  • Herkes için ilk regl olma yaşı değişir, bazı genç kızlar erken, bazıları daha geç regl olabilir.
  • Regl olmaya başlamakla birlikte kişisel hijyenine daha fazla özen göstermelisin ve bunun için ped kullanmalısın.
  • İlk regli tam olarak ne zaman olacağını bilmediğin için yanında ped taşımalısın.
  • Regl olduğunda pedini 3-4 saatte bir değiştirmeyi unutmamalısın.
  • Bu konuda merak ettiğin bir şey olduğunda her zaman çekinmeden bana sorabilirsin.

Bu mesajları vereceğiniz cümleler kurarsanız artık kızınız regl konusunda bilinçlenmiş olacak ve ilk regl olduğunda bunun ne anlama geldiğini bildiğinden endişe etmeyecektir.

Kızınız regl oldu. Ne yapmalısınız?

İlk regl deneyimi çok özel bir durumdur. Öncesinde ne kadar bilgi verseniz de regl olmak kızınız için çok heyecan verici ve çok özel bir deneyimdir. O an hayat boyu unutulmaz.

Kızınıza ön ergenlik dönemi yukarıda açıkladığımız mesajları içeren bir konuşma yaptığınızı düşünelim, kızınız ilk kez regl oldu ve size koştu. Şimdi ne yapacaksınız?

Peki, kızınızın ilk regl deneyimine doğru olan yaklaşımınız nasıl olmalı?

Öncelikle tüm yanlış inançlardan arınmış olarak daha önce reglinin ne olduğunu açıklamış bir anne olarak kızınız yanınıza geldi ve şaşkın bir ses tonu ile “Anne oldu” dedi.

Anne: Regl mi oldun?

Kızınız: Evet anne.

Anne: Canım kızım bu harika bir haber, özel bir şeyler yapmalıyız. Bunu nasıl kutlamak istersin.

Kızınız: Bilmem…

Anne: Tamam düşün bu özel günü mutlaka kutlamalıyız. Peki, nasıl hissediyorsun? Yanında ped var mıydı?

Kızınız: Evet vardı. Takmasını daha önce öğretmiştin. Ama anne ben çok tuhaf hissediyorum. Ya kıyafetime geçerse?

Anne: Bu çok özel bir deneyim. Artık genç kız oldun. Heyecanlı hissetmen çok normal. Ben de ilk regl olduğumda çok farklı hissetmiştim. Ped için endişe etme. Herkeste kanama yoğunluğu farklı olur. Eğer çok yoğunsa ona göre bir ped seçeriz ve kıyafetin leke olacak diye endişe etmezsin.

Kızınız: Tamam o zaman…

Anne: Gel bakalım sana bir sarılıyım. Benim canım kızım artık bir genç kız olmuş. Bana bu konuda sormak istediğin her şeyi sorabilirsin. Ben de senin gibi çok heyecanlıyım.

Buna benzer bir diyalogla onunla gurur duyduğunuzu, heyecanını paylaştığınızı ve bunun bir hastalık ya da eksiklik değil kutlamaya değer çok özel bir deneyim olduğunu, artık genç kız olduğu mesajını verebilirsiniz. Merak ettiği soruları anlayacağı yalın bir dille açıklayabilirsiniz.

Peki bundan sonra kızınızla iletişiminiz ve ona yaklaşımınız nasıl olmalı?

Öncelikle regl ile birlikte kızınızın, hem bedensel hem de ruhsal olarak çok hızlı bir değişim sürecine girdiğini unutmayın. Artık kızınız için arkadaşlarıyla ilişkileri daha önem kazanmaya başlıyor. Arkadaş ilişkilerinin daha önem kazanması, sizin öneminizin azalması ya da sizi daha az sevmesi anlamını taşımıyor. Tam tersine size daha çok ihtiyacı olduğu bu dönemde benzer deneyimleri yaşayan yaşıtlarıyla konuşma ve paylaşma ihtiyacı artıyor.

Bu nedenle kızınızın arkadaşlarıyla sohbet edeceği fırsatlar yaratmalı ve arkadaşlarıyla yaptığı programlara izin verme konusunda anlayışlı olmalısınız. Eğer arkadaşlarıyla zaman geçirmesi konusunda fazla kontrolcü olur ve korumacı bir yaklaşımla izin vermezseniz, aranızdaki iletişime ve güven duygusuna zarar verirsiniz.

Bu korumacı yaklaşımınızı kontrol ederek, birlikte belirleyeceğiniz kurallar dâhilinde kızınızın arkadaşlarıyla zaman geçirmesine ve sosyalleşmesine izin vermelisiniz. Örneğin kızınızın arkadaşlarıyla çok geç saatlerde program yapmasını istemiyorsanız, kızınıza direkt hayır demek yerine “Arkadaşlarınla çok geç olmayan saatte sinemaya gidebilirsin” gibi ılımlı bir yaklaşımla orta noktada buluşabilirsiniz. Önemli olan kızınızla empati kurmanız ve ona koşulsuz güvenmeniz.

Ergenlik dönemindeki bir kızın ilgi ve ihtiyaçlarını bilmeli, onun bir birey olduğunu unutmamalısınız. Siz güvendiğinizi davranışlarınızla gösterirseniz sizin güveninizi kıracak bir davranış sergileyemeyecektir.

Bu yaşta genç kızlar yalnız kalmak ister, kimliğini kazanmak için kendi ile daha çok vakit geçirmek ister. Örneğin saçlarını boyatmak, kaşlarını aldırmak gibi birçok yeniliği denemek ister. Böyle kararlarla size geldiğinde “hayır kesinlikle olmaz” yerine daha anlayışlı olup neden istemediğinizi, o konuyla ilgili kaygınızı paylaşabilir ve birlikte çözüm üretebilirsiniz. Yani bu gibi durumlarda kızınızla güç savaşına girmemelisiniz.