Selam!

Genç bir yetişkin olma maceran başlıyor ve aklında bin bir türlü sorularla heyecan içinde olman çok doğal. Heyecanlı ve biraz tedirgin olma konusunda kesinlikle haklısın çünkü bedensel ve ruhsal olarak hızlı bir değişimin başladığı o dönemdesin. Evet, artık sen genç bir kızsın!

Öncelikle Regl’i Tanıyalım!

Regl, kadınlarda gerçekleşen rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kanla birlikte vücuttan atılması olayına denmektedir. Rahim iç yüzeyinde döllenmiş yumurtanın beslenmesi için her ay düzenli bir şekilde tabaka oluşur ve eğer döllenme gerçekleşmezse oluşan bu tabaka görevini tamamlamadan yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülmekte ve vücuttan atılmaktadır.

“Regl kanamaları” Nedir? Haydi gel anlatalım!

Adet kanamalarını açıklamadan önce halk arasında buna verilen isimlere bakalım. Bunlar “aybaşı olmak”, “adet olmak”, “adet görmek”, “regl olmak”, “menstruasyon kanaması görmek”, “kanama görmek”, “periyod” ve “hastalanmak”, “renkli olmak” olarak tanımlanmaktadır. Unutmaman gereken şey bu bir hastalık ya da kirlenmek değil, sağlıklı bir genç kız olduğunu gösteren normal bir döngüdür. Yani bütün kadınların başına her ay gelen bir olaya, neden hastalık diyelim ki, değil mi? Sonuçta hayatın bir parçası…

Regl Oldum, Ne Yapmalıyım?

Daha önce bu konuda ne kadar hazırlık yapılırsa yapılsın, ilk deneyim her zaman heyecanlıdır. Regl olduğunda öncelikle olması gereken doğal bir sürecin başladığını hatırlamalı ve korkmamalı, paniğe kapılmamasın. Bu sürecin heyecanını seninle birlikte yaşamaya hazır olan annenle bu haberi paylaşmalı ve genç kızlığa attığın ilk adımın tadını çıkarmalısın!

 

Ne kadar sıklıkla regl olacağım?

Adet kanaması ayda bir görülür. Adet kanaması 3–7 gün sürer. 25–30 gün arasında süren adet siklusları normaldir. Siklus son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zamanı ve bu zaman içinde kadın vücudunda gerçekleşen olayları ifade eder. Adet kanaması esnasında 20 ile 80 mililitre arasında miktarda kan kaybedilir.
Adet kanamalarının başladığı dönemlerde bu kanamalar her ay aynı şiddette olmayabilir. Bir ay daha fazla kanama görülebilirken, diğer ay çok daha az olabilir. Adet kanamaları vücut ağırlığına, diyet yapılmasına, heyecan, stres, egzersiz ve hastalıklardan etkilenerek düzensizleşebilir. İlk yıllarda adet sikluslarının uzunluğu değişebilir. İlk 1–2 yıl düzensiz adet görülmesi normaldir.

 

Regl Ağrılarını Nasıl Azaltabilirsin?

Bazı kızların adet dönemleri daha sancılı ve sıkıntılıdır, hatta belki seninki de öyledir, telaşlanacak bir şey yok! Adet döneminde yeteri kadar dinlenme, uyku ve düzenli egzersiz yapılması krampların şiddetini azaltabilir. Karın bölgesinin sıcak tutulması için çok sıcak olmaması şartıyla sıcak su torbası kullanabilirsin.

 

Tüm Arkadaşlarım Regl Oldu. Ben Hala Regl Olmadım!

Arkadaşlarım regl oldu ben neden daha olmadım, acaba ters giden bir şeyler mi var diye düşünme! Çünkü bu değişiklikler herkeste aynı hızda olmayabilir. Ergenliğin başlangıç ve bitiş zamanları kesin sınırlarla belirli değildir
Ergenlik belirtilerinin başlama yaşı normalde kızlarda 8-13, erkeklerde ise 9-14 yaş arasıdır ve 18 yaşa kadar devam eder.

Regl Olmazsam Ne Olur?

Regl olmamanın birçok sebebi olabilir; stres, hormonal nedenler, yaş, psikolojik durum, mevsim geçişleri gibi. Kişiye göre farklılık gösteren bu sebeplerden hangisinin regl olmanı engellediğini öğrenmek için en doğru ve güvenilir yol, annenle birlikte bir jinekoloğa gitmek olacaktır.

Annen ve En Yakın Arkadaşın ile Paylaş

Bu döneme dair biliyorum ki aklında merak etiğin birçok soru var. Burada edindiğin bilgileri annen ile paylaşabilir ve aklındaki soruları onunla rahatlıkla konuşabilirsin. En yakın arkadaşımız da bu dönemde bizim en büyük destekçimizdir. Onunla dertleşmek, sohbet etmek ve heyecanını paylaşmak harika bir şey. Regl öncesinde, sırasında ya da sonrasında merak ettiğin her şeyi çekinmeden annene danışabilir ve annenden alacağın tavsiyeler ile en yakın arkadaşınla bu dönemi gönül rahatlığı ile paylaşabilirsin.